;

Görögkatolikus elismerések a városházán

A Nyíregyházi Települési Értéktár Bizottság a meglévő 68 mellé 9 nemzeti értéket vett fel a Nyíregyházi Települési Értéktárba, többek között három egyházunkhoz és intézményünkhöz kötődőt is: a dr. Janka György atya parókiájához tartozó borbányai kereszt, a főiskolánkon évtizedek óta beszédművelést oktató és Szent Atanáz-díjjal kitüntetett Pregitzer Fruzsina színművésznő munkássága mellett elismerést kapott a Szent Atanáz Görögkatolikus Hittudományi Főiskola tevékenysége mint görögkatolikus szellemi örökség.

Az elismerést igazoló oklevelet a főiskola rektori tanácsa nevében Horváth Tamás atya vette át dr. Kovács Ferenc polgármestertől a városháza Krúdy Gyula termében rendezett ünnepségen 2025. május 16-án.

Az ünnepségen az alábbi felterjesztésben olvasható méltatás hangzott el:

A Szent Atanáz Görögkatolikus Hittudományi Főiskola Magyarország legfiatalabb és egyetlen görögkatolikus felsőfokú oktatási intézménye, Nyíregyháza legelső főiskolája. A Hajdúdorogi Egyházmegye Papnevelő Intézetét és a Görög Katolikus Hittudományi Főiskolát dr. Dudás Miklós püspök alapította 1950-ben. Korábban a kispapok Budapesten sajátíthatták el a latin szellemű és nyugati teológiai gondolkodásmódon nyugvó tudományt, vagy 1939-1944 között Ungváron képezték az egyházmegye papjait. A nyíregyházi képzés és a szeminárium eleinte szerény körülmények között a püspökség épületében folyt. A püspök lakosztályából engedett át helyiségeket a szemináriumnak. Új, Balázs Mihály Ybl- és Kossuth-díjas építész által tervezett épületét 2003-ban adták át, mely Nyíregyháza meghatározó kortárs építészeti alkotása. Az intézmény eleinte a görögkatolikus papképzést szolgálta, de a rendszerváltást követően világiak teológiai képzése is elkezdődött. 1995. május 26-tól már egyetemi szintű képzés is folyik a főiskolán, mivel a Pápai Keleti Intézet affiliált, majd 2006. április 6-án aggregált intézménye lett. Azok a hallgatók, akik eleget tesznek a tanulmányi kötelezettségeiknek, különböző fokozatú diplomát kapnak Rómából. A főiskola alapítása óta a görögkatolikusok legfontosabb szellemi központja, felsőoktatási intézménye, kutatóhelye. Hatása túlmutat az ország határain, hiszen 1989-től fogad határon túli magyar anyanyelvű hallgatókat is. Valaha fennhatósága alatt kezdődött el a magyarországi hittudományi főiskolák egységesített jegyzeteinek kiadása. Mára olyan szellemi műhellyé vált, ahol az oktatáson kívül kutatás is folyik, szerveznek konferenciákat, jelentetnek meg tudományos kiadványokat és magazinokat. Az utóbbi időkben kulturális programjai révén a város kulturális életének is fontos tényezőjévé vált.

Az ünnepségen ajándékot vehetett át a felterjesztésben való aktív közreműködéséért dr. Kührner Éva, főiskolánk főkönyvtárosa, és jelen voltak a hallgatói önkormányzat képviselői is.

 

Szöveg és fotó: Vándor Ilka Borbála

Kapcsolódó galéria